Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak fotografować biżuterię?
#11
U mnie w firmie używali. Generalnie w packshotach używa się stołów lub namiotów bezcieniowych. Ja nie jestem profesjonalnym fotografem. Ja dłubię w Ps. W sklepach możesz zobaczyć takie rzeczy. W Łodzi jest Fripers, ale podejrzewam, że można to zobaczyć w każdym większym mieście. Jak znajdę na dysku jakieś zdjęcia klienta podeślę. Na razie mam sesje z ludźmi do obróbki. Takie stoły/namioty są nie tylko do biżuterii. Fotografuje się wszystko co idzie do katalogu. W necie można dużo znaleźć o fotografowaniu w takim namiocie pod net i do katalogów. Dodatkowo kładziesz przedmioty na szybie i masz ładne refleksy odbicia. Przykład: http://behance.vo.llnwd.net/profiles3/16...c43c95.jpg

No i łatwiej panować nad światłem, nie ma blików na obiekcie. Można ustawić wszystko raz na całą sesję.
Tutaj poradnik: http://myvimu.com/pages/fotografia-bezci...tografii-2
Odpowiedz
#12
Pytam, bo taki namiot wydaje mi się mało wygodny, gdy chce się uzyskać ciekawsze zdjęcia i więcej ujęć. Tak jak piszesz - do serii spoko - każde zdjęcie identyczne, można w godzinę natrzaskać multum.
Ja zdecydowałam się na większy i otwarty z przodu i od góry plus 3 softboxy (jeśli świecą przez ścianki namiotu, to zdejmuję materiał). Dzięki temu mam trochę więcej swobody. Ale ja nie mam dużej produkcji.
Odpowiedz
#13
Zależy co się fotografuje. Do fotografii pierścionka nie potrzebujesz studia z odejściem na 5m. Pokazałem poza tym rozwiązanie budżetowe. Ja lubię fotografować na stole bezcieniowym otwartym zupełnie w studio. Ale nie każdy ma takie możliwości.
Odpowiedz
#14
Tak sobie pomyslałem, że przekażę absolutną podstawę poprawy jakości zdjęcia w programie Corel Paint Shop Pro Photo XI (można pobrać wersję próbną za darmo ze strony producenta) jeżeli ktoś się orientuje w temacie, to się usmieje ale napisałem to z myślą o tych którzy w życiu nie widzieli programu graficznego na oczy ;-)

przypadek nie jest najlepszy, bo (specjalnie) zdjęcie też nie jest najlepsze a wręcz zrobione w masakrycznych warunkach tj. biała kartka papieru + aparat w telefonie + flash z powodu cieni (brak lampki, ale wiem ze flash to zło.) więc biorąc to pod uwagę mam nadzieję, że będzie okej.

https://www.dropbox.com/s/knfo3in94x8k36...wnanie.jpg

a więc:

1)Otwieramy oczywiście plik
https://www.dropbox.com/s/0uabpkjtb6hrba...warcie.jpg

2)Wycinam cały element z tła, objeżdżając po zewnętrznej krawędzi narzędziem freehand selection tool, ustawionym na selection type edge seeker oraz wartościami feather 3, range 5, smoothing 5.
https://www.dropbox.com/s/oyajkt1hfqtp8q...ciecie.jpg

3)Po dojechaniu do konca obiektu, klikam prawym klawiszem aby zakończyć zaznaczanie -> cały obiekt zostanie otoczony obwódką zaznaczenia, teraz kopiuje skrótem ctrl+c to, co mam zaznaczone i tworzę nowy plik (file -> new, przeważnie wybieram wymiary 3000x3000 i raster background)

4) wklejam wcześniej zaznaczony i skopiowany obiekt w nowy plik jako nową warstwę skrótem klawiszowym ctrl+L lub wchodząc w edit -> paste as new layer
https://www.dropbox.com/s/j6et4cv2q9uvy0...obiekt.jpg

5)wycinam pozostałe tło wewnątrz elementu, tak samo jak wcześniej zaznaczałem cały element, teraz zaznaczam samo tło i wciskam delete (pracuję z zaznaczoną warstwą z wklejonym elementem)
https://www.dropbox.com/s/19r6kjoprdxs6a...srodek.jpg

6)Najprostsze podrasowanie jakości = wchodzę w adjust -> smart photo fix i wybieram ustawienia:

overall 20
shadows 0
highlights 10
saturation 0
focus 100

https://www.dropbox.com/s/tz6rukkuqagssx...%20fix.jpg

Zapisuję i to koniec. Jeżeli mamy bursztyn, to można kamień jeszcze zaznaczyć i odrobine poprawić nasycenie koloru wciskając shift + U i ustawiając odpowiednio czerwoną barwę. Można oczywiście duuużo zmienić, ale to jest najprościej i najszybciej.
Odpowiedz
#15
Tak, corel ma dużo już wbudowanych prosto do menu efektów, gdzie można poustawiac to i owo dosłownie suwakami tak jak opisałem to wyżej, natomiast wraz z nabywaniem doświadczenia ta różnica troszkę się zaciera bo wiadomo, każdy program trzeba opanować i poznać a w tedy myślę że to już kwestia upodobań co komu lepiej się ułoży... Ale tak - w kwestii podstaw myślę że corel łatwiejszy.
Odpowiedz
#16
Też osobiście poleciłbym Corela, zwłaszcza na początek przygody z obróbką.
Odpowiedz
#17
Jeśli ma być osobiście, to ja polecam photoshopa - też są suwaczki do światła i koloru, a interfejs trochę bardziej intuicyjny niż w corelu.
Ale tak naprawdę to wśród bardzo wielu moich znajomych mających styczność z programami graficznymi, zawsze było tyle samo zwolenników photoshopa, co corela. Puść oczko
Odpowiedz
#18
na corelu sie bawiłem ale jakos....może niezdolny jestemUśmiech
staram sie robić foty tak zeby nie trzeba bylo podciagac w grafice, jak to mi wychodzi,wiadomo.....dlatego kupiłem ksiazke o fotografowaniu produktówUśmiech.....podstawowe rzeczy, typu wyostrzenie lekkie, zmiana nasycenia itp robie w infrant view, wiem ze to zupełna podstawa ale jakos na corelu nie mam serca siedziec.
mam ściagniety program light room.no i z pobierznej zabawy widze ze tam jest mnóstwo mozliwosci,znacznie wiecej niż w corelu,ale co kto woli.

inna sprawa ze po przewertowaniu ksiazek stwierdzam ze znacznie szybciej-nie prosciej, jest tak ustawić ekspozycje, tło i wyeksponowac przedmiot żeby zrobić dobre zdjęcie , niż ze źle zrobionego zdjecia żmudnie żeźbić coś co ma być zdjeciem dobrym.

chyba gdzieś na forum była wymiana zdań z kimś kto kupił "profesjonalny" zestaw do foto skladajacy sie z 10,tak dziesieciu lamp.....czytam czytam ksiazki itp i im lepszy fotograf tym mniej lamp oczywiscie w granicach rozsądku.
Jedna lampa kierunkowa, mała kierunkowa z góry, jakś soft box z blendą, jakas mocniejsza latarka zawinieta w rulon brystolu zeby zrobić reflektor kierunkowy, i inne tego typu patenty.
np jak zrobić zdiecie gdzie srodek kadru jest ostry a przedmioty na prawo i lawo od srodka ( leżace w tej samej odległości od obiektywy więc łapią sie w głebi ostrości ) są nieostre???
jasne ze można w corelu...ale można i postawić w pionie czystą szybe przd oiektywem, zamazac delikatnym pendzlem umaczanym w wazelinie boki szyby, srodek zostawiając ostry, , ostrośc ustawiana recznie na to co ma być ostre, reszta po bokach bedzie rozmazana.
Corel-lagalnie kupowany kosztuje dużo..... kontra szyba,pendzel i słoik z wazeliną.....
Odpowiedz
#19
Bart masz rację, że najlepszą opcją jest zrobienie po prostu dobrego zdjęcia już na wstępie, jednak chciałbym zauważyć fakt, że np. uzyskanie idealnego tła jest (na 99% pewnosci) po prostu nie możliwe samym aparatem, więc chociażby samo wycięcie tła już jest potrzebne przed wstawieniem zdjęcia np. do galerii internetowej jeżeli ktoś nie chce brzydkiej ramki...
Odpowiedz
#20
Witam.

Podłączę się pod temat. Proszę o ocenę moich zdjęć. Czy takie zdjęcia nadają się do sklepu internetowego czy może są za słabe?

Mój sprzęt to:

- zwykly aparat fujifilm finepix S2000HD
- najtanszy namiot bezcieniowy z allegro z dwiema lampami

Zdjęcia nie są poddane żadnej obróbce. Zmieniłem tylko rozdzielczość żeby mniej zajmował plik. Szczerze mówiąc to nie mam czasu ani ochoty obrabiać każde zdjęcie w jakimś programie...

Pozdrawiam i czekam na opinie Uśmiech

[Obrazek: ga7q.jpg]

[Obrazek: p0ma.jpg]

[Obrazek: gzxj.jpg]

[Obrazek: rfs0.jpg]

[Obrazek: 2lzl.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości