Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zestawy punc repuserskich
#1
Zaczynam omawiać dobór kształtów i wielkości punc repuserskich w zestawach startowych.
Bardzo często jestem pytany o to, jaki zestaw jest optymalny, jaki jest najlepszy, jakie kształty powinny mieć punce w zestawie i ile ich powinno być, żeby móc zacząć trening repusowania albo w ogóle repusować. Są pewne przesłanki, które pozwalają określić, jakich kształtów i wielkości nie może zabraknąć w zestawie startowym czy podstawowym, jeśli mamy pracować skutecznie i wygodnie. Te przesłanki czy reguły są dość ogólne i oczywiście w miarę nabywania wiedzy i umiejętności każdy w większym stopniu koryguje kształty i wielkości.

Zaczynam od zestawu Gena Olsona. Sam od niego zaczynałem. W skład jego zestawu wchodzą trzy punce liniowe o różnych długościach i grubościach linii na koronie, trzy różnej wielkości owale wypukłe, trzy półkule w różnych wielkościach, "owcze kopytko", gładzik koło, kropla wypukła wąska. W sumie 12 sztuk.
Stal ręcznie kuta CrV, idealne polerowanie koron.
To właśnie Gene wymyślił nazwę "owcze kopytko" (shepfoot). Często niedoceniana ale bardzo pożyteczna punca i to w wielu różnych sytuacjach w czasie tłoczenia. Nie tylko do wygładzania powierzchni tła tuż przy obrysie reliefu. pomaga też wygładzić miejsca na tle tuż przy reliefie, do których inną puncą trudno byłoby się dostać.
Kropla wypukła wąska jest znakomita do wypychania zwężających się, ostro zakończonych miejsc reliefu.
Zestaw Gena jest bardzo dobrze zbilansowany i pozwala na bardzo dużą swobodę tworzenia kształtów reliefu. Jedyne co można by do niego dodać to większa ilość gładzików w innych niż koło kształtach.
Oczywiście u Gena jak u każdego wytwórcy narzędzi repuserskich można zamówić uzupełniająco dodatkowe punce o kształtach, których nie ma w zestawie podstawowym.


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#2
Jacku, a jakie punce do mikro projektów? Żeby wykonywać zdobienia na małych elementach, narzędzia pewnie też muszą być relatywnie małe? Na YouTube są filmiki pokazujące mistrzów japońskich pracujących malutkimi puncami. Czy wiesz gdzie można takie nabyć?
Odpowiedz
#3
Do pracy w mikroskali, czyli do mikrorepusu musisz użyć po prostu punc o bardzo małych koronach. Moje najmniejsze mają rozmiary 1/5 mm.
Gdzie kupić punce:
- Gene Olson,
- Lisa Nehamkin Glaser,
- Saign Charlestein,
W Polsce - u mnie.
Cool
Odpowiedz
#4
Czy Ty sam wykonujesz narzędzia?
Odpowiedz
#5
Sam wykonuję niemal wszystkie podstawowe narzędzia do mojej pracy: punce repuserskie, dłutka japońskie, smołę repuserską.
Cool
Odpowiedz
#6
A czy zrobiłbyś dla mnie coś takiego:
http://www.ganoksin.com/borisat/nenam/ja...-tools.htm
Odpowiedz
#7
witam P.Angus ile u pana kosztuje taki zestaw podstawowych punc?
Odpowiedz
#8
Witaj P. Baca. Odpowiem na priv, bo publicznie to trochę nieładnie. Zalatuje spamem.

Agata, sprecyzuj, czego dokładnie Ci potrzeba. Link od Ciebie prowadzi do wielu informacji i zdjęć.
Odpowiedz
#9
(07-11-2014, 08:08 AM)Witam.Jestem zainteresowany puncami. Bardzo proszę o kontakt na priv.Pozdrawiam angus napisał(a): Witaj P. Baca. Odpowiem na priv, bo publicznie to trochę nieładnie. Zalatuje spamem.


Agata, sprecyzuj, czego dokładnie Ci potrzeba. Link od Ciebie prowadzi do wielu informacji i zdjęć.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości