Ankieta: Bursztynowy tampon
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Jest piękny
8.33%
1 8.33%
Można go sobie włożyć w...
41.67%
5 41.67%
To nie biżuteria
50.00%
6 50.00%
Razem 12 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bursztynowy tampon - czy to nie przesada?
#1
Rozumiem, że sztuka musi szokować. Ale nie sądziłem że tak mnie zaskoczy Jury konkursu Amberif Design Award 2014.

Przyznało 10 tys. zł nagrody twórcom bursztynowego wisiorka w kształcie tamponu higienicznego.

[Obrazek: 1234777-10-tys-zl-i-Nagrode-Glowna-w-kon...96_567.jpg]

Nagrodzone prace oraz 14 innych, wyróżnionych, będzie można obejrzeć podczas tegorocznych targów Amberif, które odbędą się w Amber Expo od 19 do 22 marca.

Uzasadnienie:
"Praca sugestywna i odważna - dowcipna, niewygodna, poważna, potencjalnie kontrowersyjna. Prowokuje do dyskusji o naszej postawie wobec miesiączkowania. W przeszłości uważano to za temat, o którym się nie mówi, coś wstydliwego, wręcz brudnego, pomimo że jest to zjawisko naturalne i zdrowe, wręcz podstawowe dla życia ludzkiego. Bursztyn, ukryty w ziemi przez wieki, również kojarzy się z czasem i tajemniczością procesów natury. Ukazanie tamponu za pomocą tak pięknego materiału może symbolizować pozytywne zmiany dotychczasowej postawy."
Odpowiedz
#2
Smile 
Pozostaje tylko zawiesić na szyi i chwalić się nowym talizmanem. (płodności ?)

PS.
Jak już wkraczamy w odważną, kontrowersyjną biżuterię to polecam:

Odpowiedz
#3
(02-20-2014, 04:06 PM)kuba napisał(a): Pozostaje tylko zawiesić na szyi i chwalić się nowym talizmanem. (płodności ?)

PS.
Jak już wkraczamy w odważną, kontrowersyjną biżuterię to polecam:



O matko, niedobrze mi się zrobiło.
Podjęłam właśnie decyzję. Nie będę nigdy kontrowersyjna i odważna.Sick
Odpowiedz
#4
praca faktycznie "dowcipna" ...tylko poczekać na bursztynowe czopki doodbytnicze ...mogły by one symbolizować głębię bytu w niebycie odbytu Ząbki
Odpowiedz
#5
W tych żałosnych konkursach to przecież nie nowość. Zaś za design tego prostego wynalazku nagroda należy się projektantowi pierwszego tamponu. Twórca tego tu widocznego wisiora-pisiora tylko wykonał bursztynową kopię tego prostego przedmiotu. Nie pierwszy i nie ostatni to ,,artysta", praca dobitnie pokazuje perfekcyjne opanowanie jednego z rzemiosł o których tu piszemy, jeszcze tylko się zastanawiam czy ,,artysta'' sam szlifował bursztyn czy użył gotowy gdzieś kupiony. Jeśli rozpłatam prosiaka tasakiem czy mogę nazwać się chirurgiem? Jaki ,,artysta'' taka jego sztuka.
Odpowiedz
#6
A mi się w sumie podoba że nagradzają pomysły, a nie rzemiosło. Prawie każdy się nauczy czynności, ale nie każdy potrafi coś wymyślić. A taki tampon "jakimś" pomysłem jest.
Dzisiaj myślenie bardziej jest w cenie niż praca, ten bursztyn mógł być wycięty nawet na ploterze i co z tego? Ktoś to musiał zaprojektować.
Odpowiedz
#7
Jeśli sam pomysł i dobry o.k. ale może mógłby wziąć udział w tysiącu innych konkursów, dlaczego w naszej branży? Że ozdoba? Pomysł to właściwie żaden, to kopia jak wcześniej pisałem. Od dawna praktykowane jest dużo takich pomysłów a zdecydowanie trudniej u nas z prawdziwą sztuką jubilerską i na forum to wyraźnie widać jak ludziom bardzo zależy by ją rozwijać. Pomysł jest ważny ale nie jestem zwolennikiem odłączania rzemiosła od pomysłu , to jest takie rozmywanie wagi naszego rzemiosła stąd później biorą się koralikowcy- jubilerzy i inni tytułujący się złotnikami a żal o to również na forum daje się zauważyć.
Odpowiedz
#8
dramat i moim zdaniem tragedia. Ja cos czuje, ze zamowie np. cewnik ze srebra albo stolec z brazu i tez poprosze 10k za pomysl. Ja rozumiem, sztuka, dizajn i takie tam, ale niedlugo ktos sie wyrzyga na cokolwiek co uznane jest za bizuterie i bedzie wielkie hura! Moim zdaniem konkursy powinny nagradzac oprocz pomyslu tez umiejetnosci, bo to, ze ktos jest dobrym rzemieslnikiem, nie oznacza, ze bedzie dobrym artysta i na odwrot. Jedna rzecz ktora mnie najbardziej drazni w takich konkursowych wyczynach, to to, ze to nie jest uzytkowe ani uzyteczne w zaden sposob. Co mozna zrobic z takim bursztynowym tamponem? powiesic na szyi? Niestety obserwujac konkursy bizuteryjne, stwierdzam ze smutkiem, ze przestalo sie tam liczyc rzemioslo, a zaczyna sie coraz bardziej liczyc poziom glupoty zwanej "dizajnem" ktory koniec koncow do niczego nie prowadzi.
Odpowiedz
#9
Sztuka jaka jest wiemy wszyscy.
Jednak sztuka nowoczesna często ma za zadanie szokować. I sami musicie przyznać, że to udało się znakomicie.
Wszystkie gazety mogą napisać "OOO!!! Tampon z bursztynu!!! A po co to komu!!!"
I nagle okazało się, że jednak parę gazet napisało, portali jeszcze więcej i wszędzie piszą o Amber Expo.
A ile musieli by zapłacić za reklamę?

Drugą sprawą jest co sztuka przedstawia.
Nie specjalnie rozumiem co ma wspólnego bursztyn z tamponem, moim zdaniem bardziej treściwe było by użycie w tej roli krucyfiksu (taa... oklepane) naboju karabinowego, nie wiem, może zwinięty drut kolczasty...
Ale bursztyn? To taki miły i ciepły materiał. Oznacza że miesiączka może być miła i przyjemna?
Nie rozumiem przesłania.

Uzasadnienie też mnie nie przekonuje.
Wydaje mi się, że taką decyzją jednak więcej tracą niż zyskują, tracą bowiem zaufanie starych mistrzów, którzy następnym razem po prostu mogą nie mieć ochoty brać udziału w takim konkursie.

A szokowanie to nic nowego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3wno_artysty
było już w latach 60
Odpowiedz
#10
Litości, kawałek bursztynu z paroma nacieciami w lini prostej + kawałek sznurka ..... Własnie pomyślałem, że majac kawalek w takim ksztalcie lepiej by dorobic koncowkę z srebra - łuske i w nią wsadzic kamien jako pocisk = byłby ekstra nabój... Tematycznie mozna by też to podpiąć pod tragiczne wydarzenia na Ukrainie, pomysł jest, podłoże historyczne jest, fabuła jest, wzór jest a i rzemiosło by się znalazło na wykonanie tego ręcznie zamiast położenie kawałka sznurka! DAMN
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości