Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Techniki zdobienia powierzchni srebra
#21
(10-14-2014, 07:38 PM)jędruś napisał(a): robiłem to dawno temu trochę inaczej - ze srebra próby 800 ( wtedy ta próba obowiązywała)


O Matko Bosko Roskraczesko! Toś Ty już - za przeproszeniem - rydwanem czasu letko trącony. Puść oczko
Jako i ja. Mam jeszcze w szufladzie puncę 0,800 i 0,875. Komu to przeszkadzało?
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#22
Kolejne dwa sposoby fakturowania powierzchni srebra ( metalu ).
Pierwszym jest frez z posypem diamentowym. Można je spotkać w różnych kształtach: walców, kulek, stożków, tarcz. Ja głównie używam stożkowego, bo jest najbardziej uniwersalny. Najczęściej ten typ zdobienia stosuje się do wykańczania obrączek, lub zdobienia niewielkich powierzchni, jak np. listków, płatków kwiatów. Powierzchnia ma ładny skrzący wygląd. Efekt podobny do stalowej szczotki, ale sama technika jest bardziej precyzyjna.

   

Młotek udarowy (np. Foredom ) Cactoos już wcześniej o nim wspominał, ja dołączam zdjęcia trochę wyraźniejsze. Można nim również zdobić powierzchnie metalu wg fantazji. Mat nie jest jednak tak skrzący jak przy frezie diamentowym i prędzej się brudzi ( głębsze i większe ślady w metalu ) Na zdjęciach końcówki zaszlifowane w diament jak ja to nazywam i półksiężyc używany głównie do zakuwania kamieni. Ten typ zdobienia nadaje się bardziej do tuszowania błędów, niż samego zdobienia. Jest dość trwały, ale szybko się brudzi i nie wygląda efektownie. Końcówki na zdjęciu są standardowym wyposażeniem i można je szlifować w dowolny kształt. Są również dostępne końcówki widiowe i z osadzonym diamentem.

   

dalszy ciąg za tydzień Uśmiech
Odpowiedz
#23
Dalszy ciąg Uśmiech

Puncowanie i młotkowanie


Techniki pokrewne. Polegają na zdobieniu powierzchni przedmiotu/materiału przy użyciu puncyn i młotków. Nie mylić z repusowaniem, gdzie tych samych narzędzi używa się do kształtowania przedmiotu, ale tu na forum mamy specjalistów od tego jak na przykład kolega Nieczar. Technika młotkowania jest mniej precyzyjna i dla tego głównie stosuje się ją do przygotowania materiału i szybkiego zdobienia większych powierzchni. Po niżej zdjęcia kilku młotków i mała próbka na metalu, oraz kilka przedmiotów zdobionych tą techniką.

    ,    

Puncowanie jako bardziej precyzyjne stosuje się głównie do wykańczania powierzchni przedmiotów. Służą do tego punce o różnych zakończeniach. Na zdjęciu po niżej kilka punc zrobionych z gwoździ stalowych fi 4 po 1,20 zł za sztukę Uśmiech Specjalistą od punc i młotków jest Angus. Na dołączonym zdjęciu widać pismo klinowe zrobione jedną z punc. Po niżej kilka wyrobów jubilerskich ozdobionych tą techniką, lub połączeniem obu technik. Zdjęcia z mojej biblioteki, ale nie moje wyroby Uśmiech

    ,    

Obie techniki są często łączone dla uzyskania ciekawszych efektów. Przykładowo przez młotkowanie można przygotować powierzchnię o ciekawej fakturze, a następnie ozdobić ją dodatkowo puncami. Uśmiech Zaznaczam, że cały czas mówię o zdobieniu powierzchni nie repusowaniu Uśmiech
Odpowiedz
#24
Dzięki Kriss! Dużo się od Ciebie dowiaduję bardzo przydatnych rzeczy, niestety nie bardzo mogę się zrewanżować...wiedza ograniczona. Ale szacun, że Ty nie kisisz swojej Uśmiech
Pozdro
Odpowiedz
#25
spoko Helmet będzie ciąg dalszy, jężeli nie zanudzę innych Uśmiech
Odpowiedz
#26
(10-25-2014, 05:08 PM)helmet napisał(a): Dzięki Kriss! Dużo się od Ciebie dowiaduję bardzo przydatnych rzeczy, niestety nie bardzo mogę się zrewanżować...wiedza ograniczona. Ale szacun, że Ty nie kisisz swojej Uśmiech
Pozdro

I ja jestem tego zdania co helmet
Odpowiedz
#27
Ciąg dalszy plis. Nikogo nie nudzisz Kriss.
Odpowiedz
#28
Repusowanie dla leniwych

Kolejna metoda na zdobienie powierzchni srebra, lub innego metalu. Sama metoda jest bardzo prosta. Wymaga jedynie od nas inwencji twórczej i pomysłowości. Do tłoczenia można użyć wszystkiego co jest twardsze od metalu i pozostawia na nim ślad. Na zdjęciach widać kwiatek zwinięty z paska żelaza i zwykły piasek.

   


Można również rozsypać metalowe ścinki. Wszystko zależy od nas. Do utworzenia wzoru na metalu najlepiej użyć walcarki. Musimy zrobić rodzaj kanapki z metalowych blach i papieru, które posłużą za materiał do wyciskania wzoru, a jednocześnie ochronią wałki przed zniszczeniem. Zamiast chusteczek lub ręczników jednorazowych dobrze jest użyć grubego kartonu dostępnego w sklepach dla plastyków. Gdy przygotowujemy formę na kolczyki należy kawałek blachy złożyć na pół.

   

Będziemy mieli wtedy lustrzane odbicie wzoru Ząbki Przygotowany wzór i materiał na którym ma być odciśnięty wkładamy między dwie grubsze miedziane blachy ( zawsze wyżarzone ) dodatkowo przekładając papierem. Gdy kanapka będzie zbyt cienka to zamiast repusowania będziemy mieli podziurawioną blachę Uśmiech

    ,     ,    

Mam nadzieje, że Niaczar i Angus nie zabiją mnie wzrokiem za takie nie profesjonalne potraktowanie ich profesji Uśmiech

Wszystkie pokazane dotąd metody zdobienia wymagają zero umiejętności zawodowych i 100% kombinowania i myślenia. Najciekawsze wzory wychodzą wtedy gdy połączymy kilka technik zdobienia.

   

Na koniec wzór z walców. Gdzieś widziałem wisior i kolczyki zdobione w ten sposób. Lepsze są walce, które mają gęściej rowki.

Sorry nie mam zdjęć gotowych wyrobów. Ostatnio nic tą technika nie robiłem. Smutny
Odpowiedz
#29
dzięki kriss, niech Ci Bozia wynagrodzi.
Odpowiedz
#30
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości