Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pielęgnacja kamieni
#1
Witam
Mam problem. Kamienie z których robie bransoletki ciemnieja w miejscach styczności z srebrem. Można na to jakoś zaradzić?
Odpowiedz
#2
Witamy,

Informacja co to za kamienie mogłaby trochę pomóc w udzieleniu odpowiedzi.
Odpowiedz
#3
Tongue 
Koral, jadeit, kwarc górski. Kiedy pocieram palcem to ciemna otoczka schodzi ale i tak nie podoba mi się to. Język
Swoją drogą, srebro też ciemnieje, a przez swoją strukturę nie mogę go wyczyścić sciereczką do srebra. Jakieś podpowiedzi jak można przywrócić poprzedni wygląd?
Załączam dwa zdjęcia. Ciemna obwódka na koralach i srebrne przekładki (po lewej noszone, po prawej nowe).


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#4
Czy jest tu ktoś, kto mi odpowie czy mogę już sobie dać spokój na tym forum? Uśmiech
Odpowiedz
#5
Ciężkie pytanie, to do odpowiedzi nikt nie jest chętny. Jak dla mnie, to kamień zeszlifowuje srebro, stąd ten osad. No i w takim wypadku dupa blada. Chyba, żeby "kamienie" wytrawiać w kwasie, ale to więcej zachodu niż to warte. Jeśli to przez szlifowanie, to jedyna opcja to gładsze kamienie, ale zawsze jak będzie pracować przy noszeniu to się będzie działo, tylko w mniejszym stopniu.

Jeśli natomiast to odkładające się (skądś?) siarczki, to robimy tak:
Szklanka, na dno folia aluminiowa, łyżeczka soli, zalać wrzątkiem, zamieszać, żeby się sól rozpuściła, dać trochę wystygnąć (jak do picia) i wrzucić elementy srebrne na zanurzoną folię. Jeśli zaśmierdzi jajami a osad zejdzie, to mamy winnego.

Ew. przekładki z materiału, który będzie miękkszy niż srebro i to on się będzie "zeszlifowywał" Jakiś plastikowy paciorek? Coś w ten deseń.
Odpowiedz
#6
Srebro jak wszyscy wiedzą pokrywa się czarnym siarczkiem, i on wnika w powierzchnie matowe tak jak widać na zdjęciach, i w dodatku trudniej te powierzchnie oczyścić niż gładkie. Pozostaje czyszczenie tradycyjne czyli czyszczarka lub szczoteczka. Korali, pereł, turkusów , nie powinno czyścić się detergentami bo matują, w tej sytuacji można używać np. benzyny ekstrakcyjnej. Jeżeli nie ma korali itp. można próbować z płynem do czyszczenia srebra.
Używając tych wszystkich płynów należy też uważać na paznokcie Uśmiech
Odpowiedz
#7
Zastanawiałem się na ile zastosowanie rodowanych elementów srebrnych by pomogło. Na ciemnienie srebra na pewno, a na ścieranie się srebra o kamienie?
Odpowiedz
#8
Sad 
Zrobiłam test ze szklanką wody, solą i aluminium. Nie zaśmierdziało jajami ani też nie wydaje mi się aby srebro się oczyściło.
Ewidentnie powierzchnia po bokach jest wytarta od kamieni. Szkoda. To oznacza, że nie mogę stosować tych przekładek to bransoletek Smutny
Poniżej zdjęcie z makro zbliżenia: od lewej testowana przekładka, przekładka używana nieczyszczona oraz nowa, nieużywana.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości