Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STARE TECHNIKI ZŁOTNICZE, REPUSOWANIE I TRYBOWANIE, BIŻUTERIA I SZTUKA UŻYTKOWA
Świat jest pełen nieograniczonej wiedzy. Naszym zadaniem jest jej zdobywanie i dzielenie się z innymi  http://www.krissart.pl/
Odpowiedz
Świetne przykłady Kriss i świetny tutek w tej sekwencji zdjęć. No i Leszek szczęśliwy, bo jest emalia.
Ja z kolei znam tą technikę jako "dłutowanie" / "chiselling". Mam sporo kumpli z Argentyny, którzy świetnie pracują w ten sposób. Czasem łącząc ją z innymi akcjami np wycinają relief, nalutowują na jakąś bazę powiedzmy na powierzchnie przyszłej bransolety i wtedy zaczynają kształtować sam relief. Tą samą technikę wykorzystują grawerzy do nadania bardziej zróżnicowanego kształtu reliefowi. Takie wyroby są podobno wysoko cenione.


Załączone pliki Miniatury
               
Odpowiedz
(10-09-2015, 07:37 PM)kriss napisał(a): Jedna ze starych technik. Ja ją znam pod nazwą "odsadzanie" Materiał: blacha 0,7 mm i więcej, punce jak do repusowania. Zamiast czaszy
repuserskiej stosuje się twardy podkład jak kostki stalowe, kowadła.

wstępny etap po liniach rysunku na metalu puncą staramy się obniżyć materiał  

po kilkakrotnym żarzeniu w tracie pracy puncami płaskimi, liniowymi i punktowymi poprawiamy rysunek 

po wycięciu z blachy całość możemy lekko repusować na ołowiu, skórzanej poduszce, filcu itd. nadając pożądany kształt , 

całość po ukształtowaniu możemy wypolerować, wymatować lub jak ja to zrobiłem pokryć emalią 

o emalii więcej : http://www.srebrnie.pl/showthread.php?tid=1638

                                                                                                      Dziękuję za uwagę  Rumieniec Biggrin
ladnie nastukane  Biggrin , szkoda ,ze emalia "ukradla" sporo z tej roboty ... moza jakas taka bardziej transparentna ? W sumie , to sie nieznam  -.- . Kriss jak bys chcial kontynuowac takie testy (podpowiadam temat chaber/blawatek ,moja malzonka lubi ) to daj znac ...pojde sloik z lokata wykopac z ogrodka  Biggrin Biggrin i sie odezwe  Biggrin .
nie wiem, nie znam sie ...ale sie chetnie wypowiem .
Odpowiedz
(10-09-2015, 09:57 PM)kriss napisał(a): Co do puncyn to łatwo je zrobić.

Za mało mam czasu by robić ale z chęcią kupię takie puncyny lub zamienię na inny sprzęt
Odpowiedz
daj znać jakie chcesz to ci wystrugam :]
Odpowiedz
Świat jest pełen nieograniczonej wiedzy. Naszym zadaniem jest jej zdobywanie i dzielenie się z innymi  http://www.krissart.pl/
Odpowiedz
Odpowiedz
Coś z repusowania. Sprawdzałem przepis Angusa na masę do repusowania i nowe punce. Srebrna
gałązka to ćwiczenia na nowej masie. Złote serce to zlecenie dla klienta. Praca z przed kilku miesięcy
ale z powodu grobowej ciszy na forum pozwoliłem sobie ją zamieścić. Świetnie spisały się zakrzywione
punce w wyciąganiu wzoru do góry. Masa jest twardsza od masy smołowej i jak Angus zaznaczył 
musimy pracować na niej w wyższej temperaturze. Inaczej kruszy się, ale ma piękny żywiczny zapach  Biggrin
i można na niej modelować drobniejsze detale, co na smołowej jest dość trudne.

              ,        

do repusowania używałem tradycyjnych puncyn opisanych na początku wątku przez Angusa.    
              

      
Świat jest pełen nieograniczonej wiedzy. Naszym zadaniem jest jej zdobywanie i dzielenie się z innymi  http://www.krissart.pl/
Odpowiedz
Bardzo dobre prace Kriss. 
Do smoły można dodać w trakcie jej warzenia 1 cm sześcienny wosku więcej, ponad ilość z receptury. Staje się wtedy już nie średniotwarda a raczej bliższa miękkiej. Jednak każda odrobina wosku ponado zrobi z niej miękkiego gluta. 
No i to, że jest średniotwarda daje tę nieocenioną możliwość tłoczenia ostrych krawędzi - "wysokiego kontrastu".
Leszka na pewno ucieszy fakt, że pracując na tej smole na licu , niezbyt głęboko można stworzyć zgrabne kieszenie na emalię.
Kriss, dawaj więcej. Te dwie prace zdradzają smykałkę do repusowania.
Cool
Odpowiedz
Ciekawostka.


Załączone pliki Miniatury
               
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości