Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
przewiercanie bursztynu
Witam, moja córka na dyplomówkę z liceum plastycznym chce zrobić sukienkę z bursztynu. Wszystko jest już zaprojektowane i przystępujemy do realizacji. Większość pracy wykonamy z zakupionej przez internet bębnówki, ale będą nam potrzebne też większe kamienie, które muszą być przewiercone. Nie realnym jest zlecenie tego, dlatego chce przewiercać bursztyn sama, nie mam jednak pojęcia czym. Oglądałam już nawet na allegro frezarki, ale one maja chyba zbyt szybkie obroty jak na burszty no i otwór był by za wielki. Gdyby ktoś z Państwa zechciał uchylić rąbka tajemnicy to będę wdzięczna. Pozdrawiam, Barbara
Odpowiedz
Bursztyn jest bardzo miękki. Można nawet wytopić rozgrzaną igłą.
Wywiercisz też bez problemu otwór przy małych obrotach, ok 100 obr/min, tylko zwilżaj stale wiertło wodą i nie naciskaj zbyt mocno.
Tu masz trochę podstawowych wiadomości, też o obróbce:

http://www.mt.com.pl/archiwum/02-2005_ch...tyczna.pdf
Odpowiedz
Igła raczej odpada, bo tych bursztynków będzie sporo. wiertarko-frezarki w sklepie mają wiertła 2 mm, więc chyba za wielkie no i obroty 8-35 tys.min. Muszę jeszcze pomyśleć z jakiej grubości sznurka to robić.Na polecanej stronce już byłam, sporo technicznych informacji. Z tego wynika, że jakiś kapilar muszę jeszcze wykombinować!! Jak tak dalej pójdzie to zanim kiecka powstanie to zrobi się ze mnie specjalista od bursztynu. Dziękuję za podpowiadź
Odpowiedz
Może pomysł z igłą nie jest najgorszy, ponieważ jeżeli bursztynków będzie sporo, a wiercenie też zajmie jakiś czas, to może nie jest to najgorszy pomysł. Tylko wydaje mi się że wypalenie też pozostawi pewien swój ślad.
Zajrzyj do mojego antykwariatu IMARI - antyki i design
Odpowiedz
Wyczytałam, że zostanie ciemniejsza obwódka. Myślę czy nie nadała by się mini frezarka i regulator obrotów ? Nie mam pojęcia i nikogo kto by mi doradził.
Odpowiedz
Lepsza będzie wolnoobrotowa wiertarko- wkrętarka i słaby nacisk oraz dużo cierpliwości, moment przed przejściem wiertła dobrze przewiercić z drugiej strony końcówka może się wykruszyć.
Powodzenia
Odpowiedz
A gdyby spróbować świdra ręcznego o danym rozmiarze? Albo wiertarki ręcznej, wysokie obroty są tam raczej nie możliwe, multifrezarka z regulacją obrotów, jestem w posiadaniu takiej, i w sumie może ona wyzwolić najmniej 20 obrotów na minutę, może by się udało.
Zajrzyj do mojego antykwariatu IMARI - antyki i design
Odpowiedz
(02-20-2012, 03:46 PM)Sanctus_Eligius napisał(a): A gdyby spróbować świdra ręcznego o danym rozmiarze? Albo wiertarki ręcznej, wysokie obroty są tam raczej nie możliwe, multifrezarka z regulacją obrotów, jestem w posiadaniu takiej, i w sumie może ona wyzwolić najmniej 20 obrotów na minutę, może by się udało.

Chodzi Ci o takie furkadełko?
Myślę, że coś w tym stylu będzie najlepsze.
Odpowiedz
Jeśli będzie dużo tych bursztynów, to polecam kupić multiszlifierke
http://allegro.pl/multi-szlifierka-matri...68191.html
jakąś najtańszą z małymi wiertłami. Kiedyś wierciłem furkadełkiem
http://allegro.pl/mini-wiertarka-furkade...12480.html
trzeba się troche namachać przy dużej ilości bursztynu ale daje rade.

Jeśli zdecydujesz się na multi szlifierkę zwróć uwagę czy są w zestawie odpowiednie wiertła, jeśli ich nie ma to czy kupisz do niej wiertła odpowiedniej średnicy w stosunku do możliwości zamocowania w multi. Do dremela miałem problem. Jeśli zdecydujesz się na proxon to mam redukcje nie używane, za 50% ceny nowych mogę sprzedać.
Odpowiedz
Nie polecam tej drugiej w ogóle bo bardzo się zmęczysz , idzie bardzo powoli a do tego możesz wcale nie przewiercić ,mam taką z firmy antidotum ,całkiem do niczego .Ja przewiercam bursztyny taką najtańszą wiertareczką długości dłoni za 70 zł z marketu, takie byle co .Robiłam mocniejszą ale pękały, a ta jest idealna. Nie ma nazwy , jest szara długosć może 20 cm nie ma opakowania i żadnych akcesoriów. Chyba to taki bubel, ale do bursztynu bardzo o.k. Nie wolno mocno naciskać bo zwalnia obroty ,ale przynajmniej bursztyny nie pękają. wiertła trzeba kupić osobno i z regóły żadne nie pasują , ja owijam wiertło papierem i dopiero mocuję. Nie bawiłabym się tym tak , ale ona jest jak stworzona do bursztynu.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości