Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niespotyana branzoletka
#1
Witam. Proszę was abyście obejżeli zdjęcia na których zobaczycie dość starą srebrną branzoletkę. Jest w dość nie spotykanej formie - dwugłowego smoka. Bardzo misternie wykonana. Jedyne oznaczenie które na niej znalazłem to napis T90. Czy według Was ma ten przedmiot wartość dla jubilera? Pozdrawiam.


Załączone pliki Miniatury
               
Odpowiedz
#2
Dla jubilera może niekoniecznie, ale interesuje mnie kilka szczegółów na temat tej bransoletki, po pierwsze, czy jest na pewno srebrna. Oznaczenia w których występowało 90 ma tylko dwa znane mi znaczenia, Niemcy na platery mówią Hotel Silber, co oznacza tyle co srebro hotelowe, jest sygnowane znakiem producenta i cechą 90 lub 100. Jednak jest jeszcze jedna opcja - Carska Rosja, bransoletka jest w starym stylu, motyw węża, lecz częściej zjadającego własny ogon, lecz nie tylko przewija się przez cały wiek XIX, a jego prawdziwym apogeum jest okres wiktoriański. Chociaż jest on popularny również w innych kulturach, a ponadto w okresie Art Deco występowała duża inspiracja motywami egzotycznymi, szczególnie afrykańskimi, wąż może nie jest ważnym symbolem w afryce, ale na pewno znaczącym, szczególnie w szamanizmie. Raczej przedstawia(o ile przedstawia) wartość antykwaryczną. Ciężko jest jednak powiedzieć coś przez zdjęcia. Może to być równie dobrze rzecz jasna chiński bubel w którym może być maksymalnie 65% srebra, lany z formy i cyzelowany za 10 centów na godzinę Uśmiech
Zajrzyj do mojego antykwariatu IMARI - antyki i design
Odpowiedz
#3
Bransoletka sprawdzona u jubilera. Jest z pewnością cała ze srebra. Prawdopodobnie srebro próby 930. Niestety nie ma jednak na niej niczego co może nam pomóc ją zidentyfikować. Pozostaje jedynie napis T90... ktory nikomu z mojego otoczenia na nic nie wskazuje.
Bardzo ciekawi mnie jej pochodzenie oraz wiekowość.
Udanie się z nią do antykwariatu może coś nam pomóc?
Odpowiedz
#4
Jednak ktoś dawno temu mówił o podobnej bransoletce a nawet chcial ją sprzedać. Opis tej osoby idealnie pasuje do mojej bransoletki. Jednak moja posiada wszystkie elementy - nie jest wybrakowana. Ciekawym faktem jest, że osoba ta próbując sprzedać "dwugłowego smoka" umieścila go w kategorii biżuterii z przed 1945 roku!
Oto link do wspomnienej stronki:
http://www.allegro.archiver.pl/bardzo-st...37487.html
Odpowiedz
#5
Ten wąż przedstawia Amfisbaenę dwugłowego węża Greckiego jako jedyny posiadał dwie głowy na obydwu końcach ciała, inne węże posiadają dwie głowy obok siebie, ten jedyny ma na dwóch końcach.Amfisbaena była symbolem etruskiego boga Aity.Wszystkie inne węże dwugłowe takie jak węże wikingów , perskie indyjskie mają jak napisałam obie głowy z jednej strony. Bransoletki z tym symbolem miały chronić przed poronieniami . Symbol ten był używany do średniowiecza. A bransoletka jest bardzo piękna i może być bardzo stara i wartościowa a może też być replika wykonaną później.
Odpowiedz
#6
To co powiedziała Magda w pełni uzupełnia już resztę, w XIX wieku pod wpływem badań archeologicznych, w sztuce bardzo często nawiązywano do antyku, a próba 90 to dokładnie 937.5 w tysięcznych, czyli w urzędzie dostałbyś cechę 930, powinien obejrzeć to antykwariusz jakiś.
Zajrzyj do mojego antykwariatu IMARI - antyki i design
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości