Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
odlewanie srebra
#11
Witam Was serdecznie jako nowicjusz na forum.
Moje odlewane srebro ma czerwonawy kolor /powierzchniowo/ !
Odlewam go w formie dwu składowej na bazie piasku:
OBB Sand E - masa formierska z Austrii.
Pomimo, że granulacja piasku jest = 0,09 mm (z olejem), mam drobne nie chciane odciski na wylewie! Tak na "oko" - ca.: 0,1-0,3 mm.
Kolor odlewu ma tendencje do czerwonego. Pozyskałem materiał z styków elektrycznych. Czyżby już tam były domieszki miedzi????
RATUNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pozdrawiam Was serdecznie.
Anton.
Odpowiedz
#12
Z teg co wiem w stykach elektrycznych jest głównie miedź, a srebra to ewentualnie tylko cienka warstwa wierzchnia.
Odpowiedz
#13
(04-24-2013, 03:46 PM)BoBig napisał(a): Z teg co wiem w stykach elektrycznych jest głównie miedź, a srebra to ewentualnie tylko cienka warstwa wierzchnia.

Serdecznie dziękuję za podpowiedz Uśmiech
No to już wiem, co i gdzie się stało Smutny
Miłego dnia życzę.
Odpowiedz
#14
A moje źródło (znajomy złotnik) twierdzi że w stykach jest srebro 0,950. Mam sztabkę z przetopionych styków, robiłem próbę cieczą chromową i jej barwa wskazuje raczej na 0,950 niż trochę srebra a reszta miedź
Odpowiedz
#15
Są takie i takie. Grubo srebrzone - naprawdę grubo, łatwo się oszukać i całe ze srebra.
Odpowiedz
#16
ale coś czuję, że to tylko srebrzone
Odpowiedz
#17
Miałem nic nie pisać, ale już nie mogę patrzeć jak się męczycie.
Po pierwsze styki są srebrne, o próbie 0,900 - 0,950 - niestety z dodatkiem kadmu, który wdychany jest szkodliwy a ponadto nadaje stopowi żółtawy odcień.
Po drugie - nie doczytaliście, że odlew był w zimnej formie piaskowej ( nie w wypalanej masie jubilerskiej)
Cytat:OBB SAND „E”

masa formierska o wiązaniu olejowym dostarczana w stanie gotowym do użytku
i zawarty w niej olej, wypalając się w kontakcie z ciekłym metalem, powoduje pokrycie się odlewu czerwonym nalotem.
Ot i cała tajemnica.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#18
(04-30-2013, 10:14 AM)cactoos napisał(a): Miałem nic nie pisać, ale już nie mogę patrzeć jak się męczycie.
Po pierwsze styki są srebrne, o próbie 0,900 - 0,950

Nie wszystkie!
Wielokrotnie przynoszono mi na skup posrebrzane, jak tylko ponownie się trafią kupie dla przykładu i mogę podesłać Hmmm...
Odpowiedz
#19
(04-30-2013, 10:34 AM)Imenoq napisał(a): Nie wszystkie!
Wielokrotnie przynoszono mi na skup posrebrzane, jak tylko ponownie się trafią kupie dla przykładu i mogę podesłać Hmmm...

Ale to czy są posrebrzane, każdy nawet półślepy neptek, pozna podczas topienia. ;-)
A przypominam, że pytanie dotyczyło czerwonego nalotu. Trudno, żeby go nie było skoro srebro studzono w oleju.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#20
Ale podczas topienia to trochę za późno zwłaszcza gdy dorzuci się do większej ilości srebra -.-
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości