Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GRAWEROWANIE
(05-15-2014, 08:16 AM)Grotek76 napisał(a): Co do przenoszenia rysunku to grawer na filmie pokrył metal niebieskim barwnikiem w którym delikatnie wyrysował cały motyw. Ja robiłem podobnie. Zamalowywałem powierzchnię czarnym markerem a potem delikatnie za pomocą rysika czy nawet zwykłej wykałaczki nanosiłem rysunek. Dodatkowy plus jest taki, że metal nie odbija światła i wzrok się tak mocno nie męczy.

Najważniejsze, żeby Ci się dobrze pracowało. Nie pamiętam, czy o tym wspominałem, ale dla dłuższego zachowania rysunku można "po prostu" tak rozplanować pracę, żeby jak najmniej jeździć łapą po dziewiczym obszarze. Tak się sztychuje np. wielowierszowe napisy rozrysowane na cieniutkiej warstewce plakatówki - tylko z jednej strony (od dołu do góry).

(05-15-2014, 08:16 AM)Grotek76 napisał(a): udało się Uśmiech

Yeah!

O ile dobrze zrozumiałem, to jest stal. No to nieźle. Nierdzewka? Tło podbierasz biaksem?
Odpowiedz
Ta stal jest akurat bardzo łatwo rdzewiejąca nie wiem dokładnie jaka ale ma podobne parametry jak stal NC6. Tło wybieram płaskim dłutem a potem używam twardej puncy tworząc mozajkę, która optycznie sprawia wrażenie jakby motyw główny był dodatkowo uniesiony do góry.
Odpowiedz
Kilka szczególnych form i zachowań jest tu do obejrzenia, wytłumaczenia, przemyślenia i wypróbowania.
http://www.ganoksin.com/benchtube/video/...tte-Graver
Odpowiedz
(05-20-2014, 03:12 PM)Grotek76 napisał(a): ma podobne parametry jak stal NC6. Tło wybieram płaskim dłutem a potem używam twardej puncy tworząc mozajkę

No to twarda, ale przyjemnie się w niej robi. Klasyczny zestaw narzędzi. Masz w rodzinie grawera?

(05-25-2014, 08:59 AM)angus napisał(a): Kilka szczególnych form i zachowań jest tu do obejrzenia, wytłumaczenia, przemyślenia i wypróbowania.
http://www.ganoksin.com/benchtube/video/...tte-Graver

Tutaj dalszy ciąg: http://www.ganoksin.com/benchtube/video/...ded-Graver
Rylec został zaostrzony asymetrycznie, dokładnie wypolerowany, i posłużył do obrobienia trudnodostępnej części cargi. Ciekawa jest kluba - wykorzystano korpus ręcznego datownika, wewnątrz rurki z tworzywa zapewne jest jakiś stożkowy element wciskany śrubką.

Tak dobrze wypolerowany rylec świetnie by się nadał do grawerowania satynowej powierzchni - o czym rozmawiałeś w innym wątku z simoniculusem. Widziałem ozdabiane w ten sposób ryngrafy - bardzo efektowne.
Odpowiedz
Niestety nie mam w rodzinie grawera i nie bardzo mam się od kogo uczyć. Z wykształcenia jestem leśnikiem, jeszcze rok temu nie miałem bladego pojęcia o pracy w stali. Wszystkiego uczę się sam i mam olbrzymie braki warsztatowe. Jestem tutaj aby podłapać jak najwięcej wiedzy.

Bardzo przyjemnie pracuje się w stali z której wykonana jest stara broń myśliwska. Nie jest ani za twarda ani za miękka, w sam raz. Ostatnio skończyłem taki motyw.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Jak widać na forum same zdolniachy, po roku takie prace? To, że bezpośrednio na przedmiocie to trudna sprawa. Ładnie.
Odpowiedz
(05-25-2014, 11:55 PM)Grotek76 napisał(a): Niestety nie mam w rodzinie grawera i nie bardzo mam się od kogo uczyć. Z wykształcenia jestem leśnikiem, jeszcze rok temu nie miałem bladego pojęcia o pracy w stali.
No to nie trafiłem, ale tym bardziej doceniam pracę jaką wykonałeś.

Zakładaj w tym dziale własny temat. Pokazuj w nim wyroby i narzędzia jakich używasz, bo zapowiada się to ciekawie, i będzie Cię łatwiej znaleźć.
Odpowiedz
Dziękuję panowie za te miłe słowa, to na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Nie wiem czy założę nowy wątek bo jakoś nie mam talentu do komputerów i na chwilę obecną nie wiem jak to zrobić Uśmiech. Chyba, że jest to gdzieś tu opisane krok po kroku? Jeśli tak to proszę o jakieś wskazówki.

Co do grawerowania to mam pytanie. W 1959 roku wydano w Polsce książkę pt. GRAWERSTWO. Jest to tłumaczenie niemieckiego podręcznika do grawerowania opracowane przez mgr inż. Stanisława Olszewskiego i wydane przez Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego. Udało mi się zdobyć 20 pierwszych stron tego podręcznika. Czy ktoś z forum posiada tę książkę a jeśli tak to czy się nią podzieli??? Uśmiech

Pozdrawiam
Odpowiedz
http://www.srebrnie.pl/forumdisplay.php?fid=7Grotek tu zakładasz nowy, na dole po prawej NOWY TEMAT
Odpowiedz
Dziękuję za pomoc w założeniu nowego wątku Uśmiech
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości